On her 10 mile trip to school, Jessica's car gets 50 mpg of gas. On her way home, her car gets 40 miles per gallon. How many miles per gallon does...
5 kids are sharing 3 cupcakes. How much will they each get 3 cupcakes / 5 kids = 3/5 cupcake per kid or 0.6 cupcake per kid
Joseph can paint n cars in t hours. How long does it take Joseph to paint one car? t hours / n cars = t/n hours
A 50-gallon water heater leaks .125 gallons of water every 14 minutes. How long until it is completely empty? 50 gallons / .125 gallons leaked =...
A truck driver took 7 hours and 45 minutes to travel 426.25 miles. What was the average speed of the truck driver? 45/60 = 0.75 of an hour 7...
If Jay reads 1 & 1/8 pages per minute, how long will it take him to read 72 pages? Calculate de 72 pages / 1 & 1/8 Converting to decimal, we...
If Juan spent $1.28 for ground beef that cost $1.92 per pound, how much ground beef did Juan buy? Calculate unit rate: $1.28 / $1.92 per pound =...
How many 2/4 pound pieces can be cut from a giant 1200 pound thumbnail? Using a fraction: 1200 pounds of meatball / 3/4 pound pieces = 1,600...
Eight workers dug 3/8 of a tunnel in 10 days. If they need to finish the remaining 5/8 of the tunnel in 3 & 1/3 days, how many more workers must...
Anna paints a fence in 4 hours wile her brother paints it in 5 hours. If they work together, how long will it take them to paint the fence? Set...
A construction crew must build a road in 10 months or they will be penalized $500,000. It took 10 workers 6 months to build half of the road. How...
Brandon can shovel his sidewalk in 8 minutes, while his brother can shovel the walk in 12 minutes. If they work together, how long will it take...
It takes 3 city snowplows 14 hours to clear 500 miles of road. If the city wants the 500 miles of road to be cleared in 6 hours, how many...
When the drain is closed, a swimming pool can be filled in 4 hours. When the drain is opened, it takes 5 hours to empty the pool. The pool is...
When the water is turned on, a bathtub will be filled in 12 minutes. When the drain is opened it takes 20 minutes for the tub to drain. If the...
Four children can eat a large pizza in 12 minutes. How long would it take 9 children to eat the same pizza? (Give your answer in minutes and...
It takes a crew of 4 painters 12 hours one house. If they wanted to paint the house in 8 hours, how many additional painters must they hire? It...
Three people can pick all the apples from 5 trees in 5 hours. How long will it take 5 people to pick all the apples from the 5 trees? Three...
A box of goldfish food can feed 3 fish for 4 weeks. How long will the box last if there are 7 goldfish? 4 weeks = 7 * 4 = 28 days One box = 3...
If 12 workers can dig a tunnel in 100 days, how long will it take 20 workers to dig the tunnel? If one person dug the tunnel, it would take 100...
Separate names with a comma.