conversion


Your Search returned 22 results for conversion

conversion - a number used to change one set of units to another, by multiplying or dividing

12 Hour Clock Conversion
This calculator performs the following two conversions:
1) Takes a time in 24 hour clock (military time) format and converts it to a 12 hour clock format (AM/PM)
2) Takes a time in 12 hour clock format and converts it to military time (12 hour clock format)

165cm in ft
Using our [URL='http://www.mathcelebrity.com/linearcon.php?quant=165&pl=Calculate&type=centimeter#foot']linear conversion calculator[/URL], we get: [B]5.41339 feet[/B]

A 2-quart carton of sour cream costs $7.96. What is the price per pint?
A 2-quart carton of sour cream costs $7.96. What is the price per pint? Using our [URL='https://www.mathcelebrity.com/liqm.php?quant=2&pl=Calculate&type=quart']conversion calculator[/URL]: 2 quarts = 4 pints $7.96/4 pints = [B]$1.99 per pint[/B]

A 3-gallon bucket of paint costs $87.12. What is the price per quart?
A 3-gallon bucket of paint costs $87.12. What is the price per quart? 3 gallons equals 12 quarts with our [URL='https://www.mathcelebrity.com/liqm.php?quant=3&pl=Calculate&type=gallon#quart']conversion calculator[/URL]. We divide 87.12 for 12 quarts by 12: [URL='https://www.mathcelebrity.com/perc.php?num=87.12&den=12&pcheck=1&num1=16&pct1=80&pct2=70&den1=80&idpct1=10&hltype=1&idpct2=90&pct=82&decimal=+65.236&astart=12&aend=20&wp1=20&wp2=30&pl=Calculate']87.12 / 12[/URL] = [B]$7.26 per quart[/B]

A bicycle wheel is one meter around. If the spikes are 4 centimeters apart, how many spokes are on t
A bicycle wheel is one meter around. If the spikes are 4 centimeters apart, how many spokes are on the wheel altogether? 1 meter = 100 cm per our [URL='https://www.mathcelebrity.com/linearcon.php?quant=1&pl=Calculate&type=meter']conversions calculator[/URL] 100 cm for the whole circle / 4 cm for each spike = [B]25 spikes[/B]

a lion can run 72 feet in one second how far can the lion run in one minute
a lion can run 72 feet in one second how far can the lion run in one minute? Using our [URL='https://www.mathcelebrity.com/timecon.php?quant=1&pl=Calculate&type=minute']time conversions calculator by typing [I]1 minute[/I] into our search engine[/URL], we see: 1 minute = 60 seconds So 72 feet per second * 60 seconds / minute = [B]4,320 feet / minute[/B]

A Septonian said that his exact weight is 250.346 pounds (base 7). Translate this into base 10.
A Septonian said that his exact weight is 250.346 pounds (base 7). Translate this into base 10. Start the conversion: 2 * 7^2 + 5 * 7^1 + 0 * 7^0 + 3 * 1/7 + 4 * (1/7)^2 + 6 * (1/7)^3 2 * 49 + 5 * 7 + 0 * 1 + 3/7 + 4 * 1/49 + 6 * 1/343 98 + 35 + 3/7 + 4/49 + 6/343 [B]133 & 181/343[/B]

A tree is 23.1 feet tall. What is its height in meters ? Use the following conversion: 1 meter is 3.
A tree is 23.1 feet tall. What is its height in meters ? Use the following conversion: 1 meter is 3.3 feet 23.1 feet * 1 meter / 3.3 feet = [B]7 meters[/B]

Base Change Conversions
Converts a positive integer to Binary-Octal-Hexadecimal Notation or Binary-Octal-Hexadecimal Notation to a positive integer. Also converts any positive integer in base 10 to another positive integer base (Change Base Rule or Base Change Rule or Base Conversion)

Daniel's gas tank holds n gallons of gas. How many pints does the tank hold?
Daniel's gas tank holds n gallons of gas. How many pints does the tank hold? Setup conversion: 1 gallon = 8 pints n gallons = [B]8n[/B] pints

Determine a conversion ratio that could be used to convert miles to inches
Determine a conversion ratio that could be used to convert miles to inches. We know that 1 mile equals 5,280 feet. We know that 1 foot equals 12 inches. So 1 miles = 5,280 feet * 12 inches per foot= [B]63,360 inches[/B]

Five one -foot rulers laid end to end reach how many inches?
Five one -foot rulers laid end to end reach how many inches? Since [URL='https://www.mathcelebrity.com/linearcon.php?quant=5&pl=Calculate&type=foot']1 foot = 12 inches from our conversion calculator[/URL], we have: 5 feet = [B]60 inches[/B]

how many nickels are there in 10 dimes
how many nickels are there in 10 dimes Using our[URL='https://www.mathcelebrity.com/coincon.php?quant=10&type=dime&pl=Calculate'] coin conversions calculator[/URL], we see that: 10 dimes = [B]20 nickels[/B]

If a pound of coffee costs $4, how many ounces can be bought for $1.80
If a pound of coffee costs $4, how many ounces can be bought for $1.80 Using our conversion calculator, we find [URL='https://www.mathcelebrity.com/weightcon.php?quant=1&pl=Calculate&type=pound']1 pound [/URL]= 16 ounces $4 per 16 ounces = 4/16 [URL='https://www.mathcelebrity.com/perc.php?num=4&den=16&pcheck=1&num1=16&pct1=80&pct2=70&den1=80&idpct1=10&hltype=1&idpct2=90&pct=82&decimal=+65.236&astart=12&aend=20&wp1=20&wp2=30&pl=Calculate']We can simplify this fraction[/URL] to 0.25 per ounce We take our 1.80 divided by 0.25 per ounce 1.80/0.25 = [B]7.2 ounces of coffee[/B]

If a rock rolled n meters, how many decimeters did it roll?
If a rock rolled n meters, how many decimeters did it roll? Setup conversion 1 meter = 10 decimeters Therefore, n meters is [B]10n[/B] decimeters

In 1996 Ato Boldon of UCLA ran the 100-meter dash in 9.92 seconds. In 1969 John Carlos of San Jose S
In 1996 Ato Boldon of UCLA ran the 100-meter dash in 9.92 seconds. In 1969 John Carlos of San Jose State ran the 100-yard dash in 9.1 seconds. Which runner had the faster average speed? We [URL='https://www.mathcelebrity.com/linearcon.php?quant=100&type=yard&pl=Calculate']convert yards to meters using our conversion calculator[/URL] and we get: 100 yards = 91.44 meters Now we set up a proportion of time per meter: [LIST] [*]Ato Boldon: 9.92/100 = 0.992 per meter [*]John Carlos: 9.1/91.44 = 0.995 per meter [/LIST] [B]Since Ato Boldon's time was [I]less per meter[/I], he had the faster average speed[/B]

July has 31 days how many seconds are there in july
July has 31 days how many seconds are there in July Using our [URL='https://www.mathcelebrity.com/timecon.php?quant=31&pl=Calculate&type=day']time conversion calculator[/URL], we get: 31 days = [B]2,678,400 seconds[/B]

Liquid Conversions
Takes a liquid measurement as seen in things like recipes and performs the following conversions: ounces, pints, quarts, gallons, teaspoon (tsp), tablespoon (tbsp), microliters, milliliters, deciliters, kiloliters,liters, bushels, and cubic meters.

Ordered Pair
This calculator handles the following conversions:
* Ordered Pair Evaluation and symmetric points including the abcissa and ordinate
* Polar coordinates of (r,θ°) to Cartesian coordinates of (x,y)
* Cartesian coordinates of (x,y) to Polar coordinates of (r,θ°)
* Quadrant (I,II,III,IV) for the point entered.
* Equivalent Coordinates of a polar coordinate
* Rotate point 90°, 180°, or 270°
* reflect point over the x-axis
* reflect point over the y-axis
* reflect point over the origin

Temperature Conversions
Performs the following temperature conversion measurements
* Fahrenheit (F)
* Celsius (C)
* Kelvin (K)
* Rankine (R)
* Newton (N)
* Reaumur


The earth makes a full rotation in 24 hours. Jupiter takes approximately 58 days, 15 h, and 30 min t
The earth makes a full rotation in 24 hours. Jupiter takes approximately 58 days, 15 h, and 30 min to complete a full rotation. How many hours does it take Jupiter to complete a full rotation? Show your work using the correct conversion factors. Convert 58 days, 15 h, and 30 min to hours. [LIST=1] [*]Type [URL='https://www.mathcelebrity.com/timecon.php?quant=58&pl=Calculate&type=day']58 days[/URL] into the search engine to get 1,392 hours. [*]Add 15 hours to get 1,392 + 15 = 2,007 hours [*]Now convert the 30 min to hours. [URL='https://www.mathcelebrity.com/timecon.php?quant=30&pl=Calculate&type=minute']Type 30 minutes into the search engine[/URL] to get 0.5 hours [*]Add up (1), (2), and (3) to get 1,392 + 15 + 0.5 = [B]2007.5[/B] hours for a full rotation. [/LIST]

You are purchasing carpeting for an office building. The space to be carpeted is 30 feet by 50 feet.
You are purchasing carpeting for an office building. The space to be carpeted is 30 feet by 50 feet. Company A charges $2.99 per square foot plus a $200 installation charge. Company B charges $19.99 per square yard plus a $500 installation charge. What is the best deal? Did you notice the word snuck in on this problem? Company B is given in square [I][B]yards[/B][/I], not feet. Let's convert their price to square feet to match company A. [U]Company B conversion:[/U] Since we have 1 square yard = 3 feet * 3 feet = 9 square feet, we need to solve the following proportion: $19.99/square yard * 1 square yard/9 feet = $19.99 square yard / 9 feet = $2.22 / square foot. Now, let's set up the cost equations C(s) for each Company in square feet (s) [LIST] [*]Company A: C(s) = 200 + 2.99s [*]Company B: C(s) = 500 + 2.22s [/LIST] The problem asks for s = 30 feet * 50 feet = 1500 square feet. So we want to calculate C(1500) [U]Company A:[/U] C(1500) = 200 + 2.99(1500) C(1500) = 200 + 4485 C(1500) = 4685 [U]Company B:[/U] C(1500) = 500 + 2.22(1500) C(1500) = 500 + 3330 C(1500) = 3830 Since [B]Company B[/B] has the lower cost per square foot, they are the better buy.