Enter Unit Cost Statement:

Determine the unit cost of:

3poundbagfor11.25

Calculate Unit Cost:

Unit Cost  =  Total Money Value
  Total Units (or Quantity)

Unit Cost  =  11.25
  3


Unit Cost = 3.75