which is a better deal, 8 pens for $6.16 or 7 pens for $5.46 Calculate unit cost for each deal: 6.16/8 = 0.77 per pen 5.46/7 = 0.78 per pen So...
Potato chips were $29.26 for 7 bags.Brand B was $25.38 for 6 bags which is the better buy. Using our better buy calculator, we get: Potato Chips...
Alonzo needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 36 pencils for $8.52. Brand B has a pack of 48 pencils for $9.98. Find the unit price for...
You are purchasing carpeting for an office building. The space to be carpeted is 30 feet by 50 feet. Company A charges $2.99 per square foot plus...
How much more expensive per ounce is a 15 ounce bottle of mango juice for $3.45 than a 32 ounce bottle of mango juice for $5.12? Using our better...
3 pack of bouncy balls for $0.96 or 9 pack of bouncy balls for $3.15 Item 1, the 3 pack is the better buy shown on our better buy calculator.
Let's compare in terms of what 1 dollar gets you: Use our better buy calculator to show 120 bows for $25.20 is a better buy.
Separate names with a comma.