A 100 point test contains a total of 20 questions. The multiple choice questions are worth 3 points each and short response questions are worth 8...
4 adults and 3 children cost $40. Two adults and 6 children cost $38 Givens and Assumptions: Let the number of adults be a Let the number of...
Alberto and Willie each improved their yards by planting daylilies and ivy. They bought their supplies from the same store. Alberto spent $64 on 3...
Justin is older than Martina. The difference in their ages is 22 and the sum of their ages is 54. What age is Martina? Assumptions and givens:...
the cost of a buffet at a restaurant is different for adults and kids. the bill for 2 adults and 3 kids is $51. the bill for 3 adults and 1 kid is...
A straight line has the equation ax + by=23. The points (5,-2) and (1,-5) lie on the line. Find the values of a and b. plug in both points and...
2 pens and 1 eraser cost $35 and 3 pens and 4 erasers cost $65. X represents the cost of 1 pen and Y represents the cost of 1 eraser. Write the 2...
at a bakery the cost of one cupcake and 2 slices of pie is $12.40. the cost of 2 cupcakes and 3 slices of pie costs $20.20. what is the cost of...
Some History teachers at Richmond High School are purchasing tickets for students and their adult chaperones to go on a field trip to a nearby...
The Radio City Music Hall is selling tickets to Kayla’s premiere at the Rockettes. On the first day of ticket sales they sold 3 senior citizen...
On Monday the office staff at your school paid 8.77 for 4 cups of coffee and 7 bagels. On Wednesday they paid 15.80 for 8 cups of coffee and 14...
A used book store also started selling used CDs and videos. In the first week, the store sold a combination of 40 CDs and videos. They charged $4...
Pam has two part-time jobs. At one job, she works as a cashier and makes $8 per hour. At the second job, she works as a tutor and makes$12 per...
The school is selling potted plants as a fundraiser. Kara sold 12 ferns and 8 ivy plants for 260.00. Paul sold 15 ivy plants and 6 ferns for 240....
The first group orders 3 pizzas and 4 drinks for $33.50. The second group orders 5 pizzas and 6 drinks for $54. Find the cost for each pizza and...
A motorboat travels 408 kilometers in 8 hours going upstream and 546 kilometers in 6 hours going downstream. What is the rate of the boat in still...
In a bike shop they sell bicycles & tricycles. I counted 80 wheels & 34 seats. How many bicycles & tricycles were in the bike shop? Let b be the...
414 people used public pool. Daily prices are $1.75 for children and $2.00 for adults. Total cost was $755.25. How many adults and children used...
The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4 for adults. On a certain day, 327 people entered the park , and the admission...
Sam has $2.25 in quarters and dimes, and the total number of coins is 12. How many quarters and how many dimes? Let d be the number of dimes. Let...
Separate names with a comma.