The total cost of producing x units for which the fixed costs are $2900 and the cost per unit is $25

Discussion in 'Calculator Requests' started by math_celebrity, Jan 7, 2017.

  1. math_celebrity

    math_celebrity Administrator Staff Member

    The total cost of producing x units for which the fixed costs are $2900 and the cost per unit is $25

    Set up the cost function per x units:
    C(x) = 2900 + 25x
     

Share This Page